Hunza News

Army taekwondo players continue to dominate with 20 golds

Share This Post

KARACHI: Defending champions Army on Monday looked poised to retain the overall trophy with a rich harvest as they took their tally to 20 gold medals and finished way ahead of their opponents on the penultimate day of the National Taekwondo Championship being held at the NED University of Engineering and Technology gymnasium .

The soldiers, who swept all the 14 golds that were at stake in different poomsae men and women categories, made their mark by picking up another six of the eight golds that were decided on Sunday night.

While the Army women players proved too good by claiming -46kg, -53kg, -62kg and +73kg golds, men’s team could win two of the four events in -80kg and -87kg through Afnan and Asim respectively.

Haroon Khan and Arsalan Khan did Wapda proud by capturing the -58kg and -68kg gold medals respectively.

In all, 34 gold medals are at stake in the competition which concludes on Tuesday.

Results:

Male -54kg:

First round: Hidayatullah (HEC) bt Abdul Wasay (Sindh Greens), Rashid Ali (Railways) bt Awais Butt (Wapda), Shahbaz (Islamabad) bt Hasan Ali (Pumjab), Arif Ali (Police) bt Sohail Asghar (AJK), Tahir Ali (Balochistan) bt Raheem (Sindh Blues), Tariq Aziz (Khyber Pakhtunkhwa) bt Farhan (Gilgit Baltistan).

Male -63kg:

First round: M. ashfaq (Army) bt Mir Hasan (Gilgit-Baltistan), Mujtaba (Sindh Blues) bt Shoukat Ali (Khyber Pakhtunkhwa), Sajid Rehman (Punjab) bt Imran Khan (Islamabad), Bashir Ahmed (Balochistan) bt Sufiyan (HEC), Zaid (Sindh Greens) bt M. Javed (Police), M. Iqbal (Railways) bt Sher Dil (Wapda).

Male -74kg:

First round: Zubair (Police) bt Haseeb Rashid (Sindh Greens), Jibran Asad (HEC) bt Saddam Hussain (Punjab), Syed Adeel Shah (Army) bt M. Naseem (Balochistan), Javed Ali (Sindh Blues) bt Haroon Ahmed (AJK), Rahat Ali (AJK) bt Zakir (Khyber Pakhtunkhwa), M. Bilal (Wapda) bt Peer Mohammad (Islamabad).

Female -49kg:

First round:Ayesha (Sindh Blues) bt Bushra (Khyber Pakhtunkhwa), Ayesha Noor (Army) bt Iqra Iqbal (Punjab), Shareef (Railways) bt Nadia (Islamabad).

Female -57kg:

First round: Rimsha Batool (HEC) bt Komal (Sindh Blues), Zeba Riaz (Railways) bt Nargis (Khyber Pakhtunkhwa),

Sunday’s remaining results:

Male -58 kg:

Quarter-finals: M. Nisar (Fata) bt Usama (Sindh Greens), Sibtain Ali (Gilgit-Baltistan) bt Toufique Hussain (Railways), Haroon Khan (Wapda) bt Talha Amin (HEC), Umer Iqbal (Army) bt Junaid (Islamabad).

Semi-finals: M. Nisar (Fata) bt Sibtain Ali (Gilgit-Baltistan) 9-3 pts, Haroon Khan (Wapda) bt Umer Iqbal (Army) 10-9 pts.

Final: Haroon Khan (Wapda) bt M. Nisar (Fata) 12-8 pts.

Male -68kg:

Quarter-finals: Imran (Sindh Blues) bt Mukhtar Hussain (Gilgit-Baltistan), Usman Abid (Railways) bt Shafi (Khyber Pakhtunkhwa), Arslan Khan (Wapda) bt Ejaz Ahmed (Army), Kamran Joyo (Sindh Greens) bt Sajawal Zaheer (Islamabad).

Semi-finals: Usman Abid (Railways) bt Imran (Sindh Blues) 10-8 pts, Arsalan Khan (Wapda) bt Kamran Joyo (Sindh Greens) 9-5 pts.

Final: Arsalan Khan (Wapda) bt Usman Abid (Railways) 12-10 pts.

Male -80kg:

Quarter-finals: Faheem-ur-Rehman (Railways) bt Abdul Khaliq (Balochistan), Kamran (Gilgit-Baltistan) bt Saad Qadeer (Wapda), Afnan Shah (Army) bt Noor Ahmed (Sindh Blues), Mohib Ali (Sindh Greens) bt Umar Farooq (Khyber Pakhtunkhwa).

Semi-finals: Faheem-ur-Rehman (Railways) bt Kamran (Gilgit-Baltistan) 10-6 pts, Afnan Shah (Army) bt Mohib Ali (Sindh Greens) 8-4 pts.

Final: Afnan Shah (Army) bt Faheen-ur-Rehman (Railways) 12-9 pts.

Male +87kg:

Quarter-finals: Fazal Khan (Balochistan) bt Altaf Hussain (Khyber Pakhtunkhwa), Asim Ejaz (Army) bt Waqar Ali (Wapda), Hamza (Sindh Blues) bt Umar Aziz (Islamabad), Adil bin Talat (Police) bt M. Asad Jalal (Fata).

Semi-finals: Asim Ejaz (Army) bt Fazal Khan (Balochistan) 10-8 pts, Adil bin Talat (Police) bt Hamza (Sindh Blues) 9-7 pts.

Final: Asim Ejaz (Army) bt Adil bin Talat (Police) 15-13 pts.

Female -46kg:

Semi-finals: Mehwish (Sindh Greens) bt Farhana (Khyber Pakhtunkhwa) 8-4 pts, Sidra Batool (Army) bt Sameera (Railways) 6-3 pts.

Final: Sidra Batool (Army) bt Mehwish (Sindh Greens) 10-8 pts.

Female -53kg:

Semi-finals: Naqash Hamdani (Army) bt Humera Naz (Islamabad) 6-3 pts; Aqsa (Wapda) bt Hiba Asim (Sindh Greens) 10-8 pts.

Final: Naqash hamdani (Army) bt Aqsa (Wapda) 12-6 pts.

Female -62kg:

Semi-finals: Misbah (HEC) bt Hasina (Sindh Blues) 12-8 pts, Yammna Siddiqui (Army) bt Kinza Gul (Sindh Greens) 10-6 pts.

Final: Yammna Siddiqui (Army) bt Misbah (HEC) 14-12 pts.

Female +73kg:

Semi-finals: Muneeza (Sindh Greens) bt Sajida (Wapda) 10-5 pts, Nusrat (Army) bt Hina (HEC) 8-6 pts.

Final: Nusrat (Army) bt Muneeza (Sindh Greens) 6-3 pts.

Tuesday’s fixtures:

Bouts start at 9am.

Published in Dawn, May 10th, 2016

More To Explore

Gilgit Baltistan

Launch of Eco-Tourism Campaign in Hunza

HunzaMay 6, 2024 – Today, under the umbrella of civil society support initiatives KADO has initiated a week long Eco-Tourism Campaign in the region of Hunza. Which received an overwhelming